«رئیس اتاق بازرگانی: بخش کشاورزی مظلوم واقع شده است»

صفحه اصلی/اقتصادی/«رئیس اتاق بازرگانی: بخش کشاورزی مظلوم واقع شده است»«رئیس اتاق بازرگانی: بخش کشاورزی مظلوم واقع شده است»


.اخبار سیاسی، نشر در ایران رسانه

ایران رسانه: مشهد- ایرنا- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بخش کشاورزی در سیاستهای اقتصادی کشور کاملا مظلوم بوده و روند حرکت سیاستهای اقتصادی به سوی رشد این نبوده است. غلامحسین شافعی روز پنجشنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با حضور رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در مشهد افزود: احساس می کنیم اتاق بازرگانی در مورد کشاورزی و آب به فعالیت فوق العاده نیاز دارد و بیش از پیش باید جبران مافات و عقب ماندگیها را بکند.
وی ادامه داد: سال ۱۳۸۵ سهم مانده تسهیلات بانکها و موسسات مالی و اعتباری که به بخش غیردولتی داده شد ۱۴٫۸ درصد بود. این میزان سال ۱۳۹۲ به ۱۰٫۴ درصد و سال ۱۳۹۵ به ۸٫۸ درصد رسیده است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: اگر سیاستهای اقتصادی دولت در حمایت از بخش کشاورزی است این آمار نشان از چه دارد؟ این آمار نشان می دهد در تخصیص منابع کشور به بخش کشاورزی مرتب نزول کرده ایم.
وی افزود: همچنین سال ۱۳۳۵ سهم شاغلان ۱۰ ساله و بیش از ۱۰ ساله در بخش کشاورزی ۵۶٫۳ درصد بود. این رقم در سال ۱۳۹۵ به ۱۸ درصد رسیده است. میزان مهاجرت روستاییان به شهرها و حاشیه کلانشهرها و تاثیر این امر را در اقتصاد روستا نیز با چشم ظاهری می توان دید.
شافعی در ادامه همچنین گفت: در موضوع استفاده بهینه از منابع محدود آب در خراسان رضوی فعالیتهای خوبی انجام شده اما رتبه استان و کشور هنوز رتبه خوبی نیست. سال ۱۳۹۵ مساحت زمینهای تجهیز شده برای زراعت آبی در ایران ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار و میزان صادرات محصولات کشاورزی شش میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود.
وی افزود: این در حالی است که ترکیه با پنج میلیون و ۲۱۵ هزار هکتار زمینهای تجهیز شده برای زراعت آبی ۱۶٫۶ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی داشته است. کره جنوبی هم با ۷۵۳ هزار هکتار زمین تجهیز شده برای زراعت آبی ۱۱٫۲ میلیارد دلار و مالزی با ۳۸۰ هزار هکتار زمین تجهیز شده برای زراعت آبی ۲۵٫۵ میلیارد دلار محصولات کشاورزی صادر کرده اند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: با وجود تلاشهای انجام شده و در مورد استفاده از روشهای نوین آبیاری توفیقات بدی نداشته ایم اما در مقایسه با سایر کشورها موقعیت مناسبی نداریم لذا تجهیز بخش کشاورزی به منابع بودجه ای اهمیت دارد.
۱۹۲۲/۱۸۵۸
.

منتشر شده در سایت ایران رسانه iran-rasaneh.com

منبع: خبرگزاری ایرنا

ثبت ديدگاه