«رعایت شفافیت مهمترین هدف لایحه مشارکت عمومی است»

صفحه اصلی/سیاسی/«رعایت شفافیت مهمترین هدف لایحه مشارکت عمومی است»«رعایت شفافیت مهمترین هدف لایحه مشارکت عمومی است»


.اخبار سیاسی، نشر در ایران رسانه

ایران رسانه: تهران-ایرنا- دبیرهیات دولت رعایت قواعد رقابت و شفافیت را مهمترین هدف تصویب لایحه مشارکت عمومی – خصوصی در هیات دولت دانست. به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار سیاسی ایرنا، محسن حاجی میرزایی لایحه مشارکت عمومی و خصوصی را مسیری برای ایجاد برابری طرف خصوصی و عمومی، رعایت قواعد رقابت و شفافیت دانست.
وی همچنین در توییتی گزینه های متنوع برای مشارکت در طرح های عمرانی جذاب برای جذب سرمایه داخلی و خارجی، ارائه تضمین ها، مشوق ها، حمایت مالیاتی و بیمه و رویه حل اختلاف و داوری را از کارکردهای این لایحه برشمرد.
به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه که به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهوری تشکیل شد، لایحه مشارکت عمومی – خصوصی را تصویب و به مجلس فرستاد. این لایحه با هدف استفاده از ساز و کار مشارکت عمومی – خصوصی به عنوان روشی کم هزینه و کارآمدتر در مقایسه با شیوه سنتی تملک دارایی های سرمایه ای و نیاز به بستر قانونی مستحکم برای اجرای طرح ها به این نوع مشارکت به تصویب رسید.
لایحه فوق به تشریح اصول و مبانی حاکم برای تبیین و تفسیر قانون مشارکت عمومی – خصوصی می پردازد که شامل مواردی همچون فرصت برابر و ایجاد رقابت، رفتار برابر، تناسب در تسهیم مسئولیت و ریسک و استفاده کارآمد از منابع مالی بخش عمومی و ظرفیت فنی و مدیریتی بخش خصوصی است.
همچنین اولویت بخشی برای انجام مشارکت عمومی – خصوصی در پروژه های جدید، نیمه تمام و در حال بهره برداری به عنوان سیاست توسعه مشارکت عمومی – خصوصی خواهد بود.
بررسی ساختار و فرآیند اجرایی برای توسعه مشارکت، از دیگر مواد لایحه یاد شده است. این ساختار متشکل از شورای راهبری مشارکت عمومی – خصوصی، وظایف سازمان برنامه و بودجه کشور، وظایف و تعهدات طرف عمومی، کارگروه توسعه مشارکت عمومی – خصوصی و تسهیلگر مشارکت است.
انواع روش ها و قراردادهای مشارکت، چگونگی تأمین مالی دوره احداث و بهره برداری پروژه، ریسک ها و تضامین و مقررات عمومی از جمله مواد دیگر لایحه مشارکت عمومی – خصوصی است.
‌سیام**۹۴۰۲**۲۰۱۷
.

منتشر شده در سایت ایران رسانه iran-rasaneh.com

منبع: خبرگزاری ایرنا

ثبت ديدگاه