«نیمی از درآمدهای مالیاتی دولت محقق شد»

صفحه اصلی/اقتصادی/«نیمی از درآمدهای مالیاتی دولت محقق شد»«نیمی از درآمدهای مالیاتی دولت محقق شد»


.اخبار سیاسی، نشر در ایران رسانه

ایران رسانه: تهران- ایرنا- دولت در ۹ ماهه امسال ۷۷۱ هزار و ۲۰۰میلیارد ریال از محل اخذ مالیات ها درآمد کسب کرد که گرچه هنوز با ارقام قانون بودجه ۹۷ فاصله دارد اما در همین مدت نیمی از پیش بینی ها محقق شده است. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بر اساس جداول بانک مرکزی، میزان درآمدهای دولت برای پرداخت های هزینه ای دستگاههای اجرایی در پایان آذرماه به رقم یک تریلیون و ۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال رسید که از این رقم سهم درآمدهای مالیاتی ۷۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بوده و بقیه به سایر درآمدهای دولت اختصاص دارد.
تحقق این رقم مالیاتی اگرچه نیمی از درآمد یک تریلیون و ۴۲۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی مالیاتی دولت در سال ۹۷ را پوشش داده اما هنوز از مصوب ۹ ماهه بودجه که یک تریلیون و ۷۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال بوده، عقب است و انتظار می رود در سه ماه پایانی سال و با واریز مالیات شرکت ها، ارقام بودجه دولت محقق شود تا دولت برای پوشش هزینه های خود که بخش اعظم آن مربوط به حقوق و دستمزد کارکنان دولت است، با کسری مواجه نباشد.
از مجموع مالیات پرداخت شده به دولت، سهم مالیات های مستقیم ۳۶۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده و ۴۰۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال نیز به مالیات های غیرمستقیم اختصاص دارد.
نکته قابل تامل در بخش مالیات های مستقیم اینکه با وجود محقق نشدن پیش بینی ها در بخش مالیات بر اشخاص حقوقی و مالیات بر درآمدها، در ردیف مالیات بر ثروت، ارقام «مالیات بر نقل و انتقال سرقفلی» محقق شده است و در جزء «مالیات بر نقل و انتقال املاک» پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال درآمد نصیب دولت شده که فراتر از ارقام پیش بینی شده در بودجه است؛ این دو رشد بیش از هرچیز ناشی از جهش قیمت مسکن و افزایش معاملات در بهار امسال بوده است.
در بخش مالیات های غیرمستقیم نیز آنچه بیش از هرچیز به محقق نشدن درآمدهای دولت در این بخش کمک کرده، اجرای بخشنامه های محدودیت ساز دولت در حوزه واردات کالا و خدمات و ممنوعیت ورود برخی از کالاها بویژه خودرو به کشور است که به دلیل اعمال تحریم ها از سوی آمریکا و با هدف صیانت از منابع ارزی کشور وضع شد.
این رویکرد سبب شده تا در بخش مالیات بر واردات تنها ۹۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از رقم ۲۲۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال پیش بینی شده در بودجه یعنی کمتر از نصف رقم مورد نظر محقق شود.
طبق این آمار درآمد دولت در ۹ ماهه امسال از اخذ مالیات از واردات خودرو ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال و از محل سایر کالاها ۸۵ هزار میلیارد ریال بوده است.
اقتصام*۲۰۲۵
.

منتشر شده در سایت ایران رسانه iran-rasaneh.com

منبع: خبرگزاری ایرنا

ثبت ديدگاه