«حزب حاکم ترکیه: سعودی ها در مورد قتل خاشقچی همکاری نمی کنند»

صفحه اصلی/سیاسی/«حزب حاکم ترکیه: سعودی ها در مورد قتل خاشقچی همکاری نمی کنند»«حزب حاکم ترکیه: سعودی ها در مورد قتل خاشقچی همکاری نمی کنند»


.اخبار سیاسی، نشر در ایران رسانه

ایران رسانه: تهران – ایرنا – سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه روز دوشنبه عربستان سعودی را متهم کرد که در موضوع پرونده قتل ‘جمال خاشقچی’ روزنامه نگار منتقد آل سعود با مقام های این کشور همکاری نمی کنند. به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، «عمر چلیک» سخنگوی حزب حاکم ترکیه در یک کنفرانس خبری در آنکارا افزود: ترکیه با جدیت به دنبال کشف آمران قتل خاشقچی و شفافیت در این زمینه است.
وی گفت: آنکارا به تحقیقات خود با شفافیت کامل درخصوص قتل این روزنامه نگار ادامه می دهد.
چلیک اضاف کرد: مقام های سعودی هنوز به درخواست ها برای همکاری در این زمینه پاسخ ندادند و ما هنوز همکاری لازم در موضوع قتل خاشقچی را از سوی سعودی ها ندیده ایم.
سخنگوی حزب عدالت و توسعه با اشاره به گزارش «آگنس کالامارد» گزارشگر سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های فراقانونی و خودسرانه، گفت: این گزارش به دست داشتن مقام های حکومت سعودی در قتل خاشقچی در محل کنسولگری عربستان در استانبول تاکید دارد.
وی همچنین بر لزوم محاکمه کسانی که در این جنایت دست داشتند در دادگاه های استانبول تاکید کرد و گفت: این جنایت در این شهر روی داده و ما اجازه نمی دهیم این جنایت پنهان باقی بماند.
چلیک خواستار انجام تحقیقات قوی بین المللی برای شناسایی مسئولان این جنایت و کسانی که دستور این قتل را صادر کردند ، شد.
سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه در پایان گفت: جمهوری ترکیه این اقدام وحشیانه را که از جهت انسانی قابل قبول نیست، پیگیری خواهد کرد.
خاشقچی دوم اکتبر (دهم مهر) در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید. ریاض ابتدا قتل وی را انکار کرد اما درنهایت اعتراف کرد که این روزنامه نگار به دست عوامل سعودی کشته شده است.
روزنامه نیویورک تایمز نیز گزارش کرد که آژانس امنیت ملی آمریکا اخیراً با مرور فایل‌های صوتی شنود شده از ولیعهد سعودی، دریافته است که وی یکسال قبل در محفلی خصوصی، درخواست قتل خاشقچی را به علت اظهارنظرهای جنجالی او مطرح کرده بود.
شبک**۹۳۶۵**۱۳۹۲
.

منتشر شده در سایت ایران رسانه iran-rasaneh.com

منبع: خبرگزاری ایرنا

ثبت ديدگاه