«وزیر بهداشت به وعده های روز رای اعتماد عمل کند»

صفحه اصلی/سلامت و پزشکی/«وزیر بهداشت به وعده های روز رای اعتماد عمل کند»«وزیر بهداشت به وعده های روز رای اعتماد عمل کند»ایران رسانه:

وزیر بهداشت به وعده های روز رای اعتماد عمل کند

رئیس کل سازمان نظام پرستاری، با اشاره به اظهارات وزیر بهداشت پیرامون حرفه پرستاری، گفت: انتظار می رود وزیر بهداشت، به وعده های روز کسب رای اعتماد از مجلس، عمل کند.

-اصغر دالوندی، به اظهارات وزیر بهداشت در مراسم افتتاح بیمارستان فرهیختگان، اشاره کرد و افزود: سازمان نظام پرستاری ضمن حمایت از مواضع سلامت محور وزیر بهداشت، از خط قرمز کارشناسی پرستاری دفاع می کند.

وی ادامه داد: در صحبت های وزیر در روز کسب رای اعتماد از مجلس و افتتاح بیمارستان فرهیختگان، با وجود دفاع در نظارت بر اجرا و پیاده شدن استانداردها، به حریم کارشناسی پرستاری خدشه هایی وارد کرده اند که به هیچ وجه برای جامعه پرستاری که در طول چهار دهه تکامل رشته ای و حرفه ای، مانند اکثر کشورهای دنیا و گذر از نیازهای اولیه جنگ و پشت سر گذاشتن دوره های کاردانی و داشتن نزدیک به ١٨٠ دانشکده، ۶٠هزار دانشجو و نزدیک به ١۵٠٠ عضو هیات علمی در یک چارچوب استاندارد در حال حرکت است، قابل قبول نیست.

دالوندی تاکید کرد: با توجه به اشراف وزیر بهداشت به

حوزه اقتصاد سلامت، باید گفت که مشکل نظام سلامت، پرستاران نیستند. بلکه کسانی هستند که در سیاستگذاری ها و تصمیم گیری های نظام سلامت، مردم را به سمت خدمات تخصصی و فوق تخصصی گران قیمت سوق داده اند.

وی افزود: در واقع این نگاه، باعث شده مردم از دسترسی به خدمات و مراقبت های ارزان قیمت که بر عهده نیروهای پرستاری است، محروم بمانند.

دالوندی گفت: محرومیت مردم و بیماران از رویکرد جامعه محور، خانواده محور و فرد محور در عرصه های پیش بیمارستانی، مثل ارتقاء سلامت، پیشگیری و غربالگری با وجود بیماری‌های های نوپدید عفونی مثل ایدز و کاهش موج و فوج ریسک فاکتورهای عامل بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، تصادفات جاده ای، و…، از یک سو و از سوی دیگر خدمات ارزشمند بعد از بیمارستان مثل مراقبت در منزل، و نیاز به تعریف و ایجاد عرصه های جدید، که نه متولی درستی دارد و نه نظارتی بر آنها می شود و بار و فشار آنها به دلیل عدم پوشش بیمه ای بر دوش خانواده هاست و معمولا خانواده در گیر و قربانی یک بیمار مزمن و یا نگهداری سالمند در منزل هستند، از تبعات سوق دادن مردم به خدمات تخصصی و فوق تخصصی گران قیمت است.

وی ادامه داد: وزیر بهداشت به جای پرداختن به کاردانی پرستاری به وعده خود در روز پرستار عمل کند و زمینه جذب هزاران نیروهای فارغ التحصیل و ارزشمند کارشناسی پرستاری را نه تنها برای عرصه بیمارستانی، بلکه برای عرصه های پیش و بعد بیمارستان فرصت های لازم را با تسهیل در مجوزها و کمک به بخش خصوصی در ایجاد عرصه های مختلف خدمات و مراقبت های پرستاری با پوشش بیمه ای فراهم آورد و عزم راستین وزارت را در اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری حداقل در سطح کارانه های فعلی نشان دهد.

.

منتشر شده در سایت ایران رسانه iran-rasaneh.com

منبع: خبرگزاری مهر

ثبت ديدگاه