«برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل با محوریت ایران»

صفحه اصلی/سیاسی/«برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل با محوریت ایران»«برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل با محوریت ایران»ایران رسانه:

برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل با محوریت ایران

اظهارات ضد و نقیض نشان می دهد آشفتگی شدیدی در کاخ سفید حاکم است به طوری که بر سر موضوع یک نشست ساده در خاک امریکا که قرار است امریکایی ها خود برگزار کننده آن باشند، اختلاف نظر شدیدی وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از آسوشیتدپرس، آمریکا ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل در ماه سپتامبر و همچنین دو نشست برنامه‌ریزی شده در سطح وزرا را برعهده دارد که نخستین نشست روز چهارشنبه تحت ریاست ترامپ برگزار خواهد شد.
این نشست بر موضوع ایران متمرکز خواهد بود اما به موضوع منع گسترش تسلیحات اتمی، شیمیایی و بیولوژیکی نیز خواهد پرداخت.
نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل به خبرنگاران گفته است که ترامپ که قهرمان سیاست “اول آمریکا”ست، می‌خواهد درباره حفاظت از استقلال و حاکمیت آمریکا صحبت کند و بار دیگر بر مخالفت خود با توافق آب‌وهوایی پاریس ۲۰۱۵ حول محور از بین بردن گرمای زمین صحبت خواهد کرد و به یک پیمان بین‌المللی جدید با هدف نظم دادن به مساله مهاجرت خواهد پرداخت.
مساله ایران نیز که با افزایش لفاظی‌های دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مواجه است در بین موضوعات اصلی این گردهمایی قرار دارد.
جاستین سینک در بلومبرگ می نویسد: «هنوز مشخص نیست که توئیت ترامپ از تغییر رسمی موضوع نشست روز چهارشنبه خبر می دهد یا خیر؛ اما نکته برجسته درباره این پیام این است که نشان می دهد آشفتگی و اختلافات بر سر وسعت موضوع انتخابی همچنان ادامه دارد.»
بلومبرگ می نویسد که این اظهارات ضد و نقیض نشان می دهد آشفتگی شدیدی در کاخ سفید حاکم است به طوری که بر سر موضوع یک نشست ساده در خاک امریکا که قرار است امریکایی ها خود برگزار کننده آن باشند، اختلاف نظر شدیدی وجود دارد.
نیویورک تایمز نیز گزارش داد که اصرار ترامپ بر برگزاری نشست شورای امنیت با محوریت ایران، در حالی که یک روز قبل از آن نیکی هیلی، معتمد ترامپ در سازمان ملل و از مشاوران نزدیک او گفته بود که نشست با تمرکز بر ایران نخواهد بود، نشان می دهد که اولا، رئیس جمهور بر یکدندگی و لجاجت خود اصرار دارد و ثانیا، رئیس جمهوری امریکا اعتنایی به حرف کارشناسان، حتی دلسوزانش ندارد، ثالثا، بیان کننده این واقعیت است که آشفتگی کامل بر اداره کاخ سفید حاکم است.
به گزارش روزنامه یواس‌ای‌تودی، ابتدا قرار بود ترامپ در روز چهارشنبه آینده ریاست یک جلسه شورای امنیت درباره ایران را برعهده بگیرد. اما بعد‌ها مقامات آمریکایی‌ها برای اجتناب از بروز تنش میان آمریکا و متحدانش و همچنین برای محروم کردن ایران از فرصت پاسخگویی به اتهامات آمریکا، موضوع جلسه را اندکی تغییر دادند. اما بنا به گفته ترامپ، علیرغم تغییر موضوع رسمی، جلسه روی ایران تمرکز خواهد کرد.
در روز‌های اخیر، برخی گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال دیدار حسن روحانی و دونالد ترامپ در نیویورک مطرح شده بود. اما دو طرف، دیدار دو رئیس‌جمهور را منتفی دانستند. زیرا هنوز نشانه‌ای درباره کم شدن تنش‌ها میان تهران و واشنگتن آشکار نشده است.
لکس وطنخواه، کارشناس اندیشکده انستیتوی خاورمیانه، گفت: “مشکل این است که آن‌ها (آمریکایی‌ها) قبل از گفتگوها، امتیازات می‌خواهند. من هیچگونه نشانه‌ای در تهران دال بر تمایل آن‌ها (ایرانیان) به آغاز آن گفتگو نمی‌بینم”.

.

منتشر شده در سایت ایران رسانه iran-rasaneh.com

منبع: خبرگزاری آریا

ثبت ديدگاه