«تحریم ها علیه ایران 20 میلیارد یورو برای ایتالیا خسارت دارد»

صفحه اصلی/اقتصادی/«تحریم ها علیه ایران 20 میلیارد یورو برای ایتالیا خسارت دارد»«تحریم ها علیه ایران 20 میلیارد یورو برای ایتالیا خسارت دارد»


.اخبار سیاسی، نشر در ایران رسانه

ایران رسانه: مادرید- ایرنا- «آنالیسا پرتگلا» کارشناس ایران برای موسسه مطالعات سیاست های بین المللی ایتالیا گفت :تحریم های آمریکا علیه ایران باعث خواهند شد ایتالیا ، قراردادهایی‌ به ارزش ۲۰ میلیارد یورو را از دست دهد . به گزارش ایرنا ، پرتگلا در مصاحبه با خبرگزاری افه اسپانیا ادامه داد : ایتالیا همیشه روابط تجاری خوبی‌ با ایران داشته است ، در سال ۲۰۱۷ میلادی نخستین شریک تجاری تهران در داخل اتحادیه اروپا بود و در حال حاضر ، اصلی ترین کشور اروپایی وارد کننده نفت ایران است .
وی تصریح کرد :با تحریم های اعمالی آمریکا علیه ایران ، نخست در ماه آگوست و اکنون در ۵ نوامبر ، بسیاری از شرکت های ایتالیایی به خاطرعواقبی که می‌ تواند دامنگیر آنها شوند از ورود به بازار ایران هراس دارند.
کارشناس مذکور تاکید کرد :این تحریم ها ، برای ایتالیا و برای قراردادهایی‌ به ارزش ۲۰ میلیارد یورو که از سال ۲۰۱۶ با ایران امضا شده بودند و اکنون به حالت تعلیق در آمده ا‌ند ، فاجعه بار خواهند بود اگر قراردادها از دست بروند.
پرتگلا اشاره کرد که در سال ۲۰۱۷ ، مبادلات تجاری بین ایتالیا و ایران ، نزدیک به پنج میلیارد یورو بودند زیرا ایتالیا سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو کالای ایرانی وارد کرد که تقریبا همه از بخش پتروشیمی بودند و معادل یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرد .
وی گفت : تحریم های جدید دولت ترامپ همچنین به اقتصاد ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی که با تصمیم آمریکا هم عقیده نیستند ، آسیب خواهد رساند .
افه نوشت :پس از اعمال تحریم های ماه آگوست علیه ایران که بر تجارت طلا و دیگر فلزات گرانبها اثر می‌ گذارند ، واشنگتن در روز ۵ نوامبر ، سری جدیدی از تحریم ها را اعلام کرد که فروش نفت ایران و معاملات موسسات مالی‌ با بانک مرکزی ایران را مجازات می‌ کنند، با این حال آمریکا ۸ کشور از جمله ایتالیا را از این تحریم ها معاف کرد که می‌ توانند بطور موقت به واردات نفت ایرانی ادامه دهند .
پرتگلا در این مورد توضیح داد :ایتالیا به خاطر این تصمیم نفس راحتی‌ کشید اما این یک تصمیم موقتی است و امریکا خواهان آن است که ایتالیا واردات نفت از ایران را کاهش دهد.
به عقیده پرتگلا ، تصمیم آمریکا برای ایتالیا بسیار منفی‌ است ؛ به این خاطر که یک رابطه تجاری پر ثمر با ایران را از دست می دهد.
پرتگلا یادآوری کرد که با امضای توافق هسته ای تاریخی در سال ۲۰۱۵ و پایان تحریم ها علیه ایران در سال ۲۰۱۶ ، ایتالیا از این فرصت برای پایه گذاری توافقات تجاری سودآور آینده ، استفاده کرد .
اروپام *۵*۴۹۱**۱۹۰۸
.

منتشر شده در سایت ایران رسانه iran-rasaneh.com

منبع: خبرگزاری ایرنا

ثبت ديدگاه