«عراق و عربستان همکاری در بخش نفت و انرژی را بررسی کردند»

صفحه اصلی/اقتصادی/«عراق و عربستان همکاری در بخش نفت و انرژی را بررسی کردند»«عراق و عربستان همکاری در بخش نفت و انرژی را بررسی کردند»


.اخبار سیاسی، نشر در ایران رسانه

ایران رسانه: بغداد – ایرنا – ‘ثامر الغضبان’ وزیر نفت عراق و همتای عربستانی او ‘خالد الفالح’ روز شنبه در بغداد، همکاری در بخش نفت و انرژی را بررسی کردند. به گزارش ایرنا از وزارت نفت عراق، دو طرف در این دیدار همچنین در خصوص ثبات بازار جهانی نفت و مشارکت شرکت های سعودی در بازار انرژی عراق به بحث و تبادل نظر پرداختند.
وزیر نفت عراق در این دیدار در خصوص تقویت روابط و ایجاد فضای تفاهم میان دو کشور سخن گفت.
گزارش حاکی است که دو طرف بر همکاری در زمینه های نفت، برق، صنعت پتروشیمی و سرمایه گذاری در بخش گاز و مشارکت شرکت های سعودی از جمله شرکت آرامکو و سابک در طرح های عراق و نیز ضرورت شتاب در اجرایی کردن تفاهم های پیشین تاکید کردند.
هماهنگی در زمینه برگزاری نشست آتی اوپک در وین و همچنین روند ثبات بازار و قیمت جهانی نفت از دیگر محورهای مذاکرات وزاری نفت عراق و عربستان بود.
بر اساس گزارش وزارت نفت عراق، وزیر سعودی در این دیدار با اشاره به امنیت و ثبات ایجاد شده در عراق پس از پیروزی بر (گروهک تروریستی تکفیری) داعش، شرایط دراین کشور را برای سرمایه گذاری خارجی از جمله شرکت های سعودی و نیز انجام کار مشترک میان هر دو بخش دولتی و خصوصی تشویق کننده دانست.
الفالح همچنین اذعان کرد که عراق بعنوان یکی از بنیانگذاران سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک و از تولیدکنندگان بزرگ نفتی، نقش مهمی در این سازمان ایفا می کند.
الفالح در جریان سفر امروز خود به بغداد همچنین با ‘عادل عبدالمهدی’ نخست وزیر عراق دیدار و بر اساس گزارش دفتر نخست وزیری، در خصوص روابط دو جانبه و زمینه های همکاری در بخش انرژی با وی گفتگو کرد.
گفتنی است: عربستان سعودی که پس از اشغال کویت از سوی عراق در سال ۱۹۹۰ سفارت خود را در بغداد بست و پس از صدام نیز به بهانه های مختلف این کشور و دولت دموکراتیک آن را بایکوت کرده بود، در سال ۲۰۱۶ اقدام به بازگشایی سفارت خود کرد.
روابط دو کشور در زمان نخست وزیری حیدر العبادی (۲۰۱۴ – ۲۰۱۸) به سمت عادی سازی پیش رفت و دو طرف در سال ۲۰۱۷ به تشکیل یک شورای هماهنگی با هدف بهبود و تقویت همکاری ها اقدام کردند.
خاورم *۴**۳۸۰**
.

منتشر شده در سایت ایران رسانه iran-rasaneh.com

منبع: خبرگزاری ایرنا

ثبت ديدگاه