«توزیع مکانی و زمانی بارندگی‌های امسال متناسب نیست»

صفحه اصلی/اقتصادی/«توزیع مکانی و زمانی بارندگی‌های امسال متناسب نیست»«توزیع مکانی و زمانی بارندگی‌های امسال متناسب نیست»


.اخبار سیاسی، نشر در ایران رسانه

ایران رسانه: تهران- ایرنا- توزیع نامتناسب مکانی و زمانی بارندگی‌ها موجب شده است برخی حوضه‌ها مانند کرخه، اترک، کارون بزرگ، قره‌سو و گرگان، جراحی و زهره و دریاچه نمک بهترین سال آبی خود در ۵۰ سال گذشته را داشته باشند اما مناطقی از کرمان و سیستان خشک‌ترین سال های آبی را سپری کنند. به گزارش سه شنبه تارنمای وزارت نیرو، توزیع نامتناسب مکانی و زمانی بارش‌ها موجب شده است میزان اختلاف بین پربارش‌ترین و کم‌بارش‌ترین نقاط ایران در مناطقی از غرب و شرق کشور به بیش از ۱۱۰۰ میلیمتر برسد.
در نقطه‌ای از کشور همچون چلگرد چهارمحال و بختیاری بیش از یک هزار و ۱۱۶ میلیمتر بارندگی یا در رامسر صفارود یک هزار و ۱۲ میلمتر بارش در پنج ماه اخیر رخ داد.
در مقابل ایستگاه‌های باران سنجی مثل تصفیه‌خانه زاهدان یا رحمت آباد-ریگان کرمان حتی یک میلیمتر بارندگی را ثبت نکرده‌اند.
با وجود اینکه سال آبی جاری، جزو یکی از پربارش‌ترین مقاطع زمانی نیم قرن اخیر کشور بوده اما توزیع نامتناسب مکانی و زمانی آن موجب شده است همه استان‌های کشور، شرایط خوبی از نظر برخورداری از نزولات جوی نداشته باشند.
امسال ساکنان غرب و جنوب غرب کشور شاهد بارش‌های سیل آسا و استثنایی بودند اما در استان‌های شرقی و مرکزی بارندگی قابل توجهی ثبت نشده است.

** هفت استان با بارش منفی
هفت استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، هرمزگان، یزد و اردبیل به طور متوسط ۱۰ تا ۵۰ درصد بارندگی‌های کمتری را نسبت به مدت متوسط بلندمدت تجربه می‌کنند.
حدود ۴۰ درصد سدهای بزرگ کشور همچون زاینده‌رود، شهید رجایی، دوستی و ملاصدرا کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.
سدهای نقاط مختلف کشور نیز متاثر از توزیع نامناسب بارش‌ها در شرایط متفاوتی به سر می‌برند.
بارندگی‌های مناسب چند ماه اخیر و وقوع سیلاب‌های بزرگ در جنوب غرب کشور موجب شده است در پنج ماه گذشته، ورودی به سدهای خوزستان با رشد ۴۲۷ درصدی به بیش از ۱۴ میلیارد مترمکعب برسد اما ورودی به سدهای استانی همچون کرمان ۳۰ میلیون مترمکعب بود که در مقایسه با پارسال که یکی از خشک‌ترین مقاطع زمانی نیم قرن اخیر کشور بود، حدود ۵۲ درصد کاهش پیدا کرده است.
میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تاکنون به بیش از ۱۵۲ میلیمتر رسیده که در مقایسه با مدت متوسط بلندمدت حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

اقتصام*۹۱۲۳*۱۹۶۱*
.

منتشر شده در سایت ایران رسانه iran-rasaneh.com

منبع: خبرگزاری ایرنا

ثبت ديدگاه