«کاهش شدت میدان مغناطیسی باعث اختلال در عملکرد ماهواره ها شد»

صفحه اصلی/علم و فناوری/«کاهش شدت میدان مغناطیسی باعث اختلال در عملکرد ماهواره ها شد»


;کالاهای زیر و بسیاری موارد دیگر را از دیجی کالا بخرید و درب منزل تحویل بگیرید:«کاهش شدت میدان مغناطیسی باعث اختلال در عملکرد ماهواره ها شد»ایران رسانه:

میدان مغناطیسی زمین,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
میدان مغناطیسی زمین در حال ضعیف شدن است.

پژوهش های جدید نشان می دهد شدت میدان مغناطیسی زمین بین آفریقا و آمریکای جنوبی در حال کاهش است و این امر در عملکرد ماهواره ها اختلال ایجاد می کند.

به گزارش مهر به نقل از دیلی میل، پژوهشگران دریافته اند میدان مغناطیسی زمین در حال ضعیف شدن است.

وجود میدان مغناطیسی برای حیات روی کره خاکی لازم است برای این که این میدان انسان را دربرابر اشعه های کهکشانی و ذرات باردار خورشید محافظت می کند.

به طور متوسط طی ۲ قرن گذشته ۱۰ درصد قدرت میدان مغناطیسی زمین کاهش یافته است. ولی این کاهش در منطقه ای بین آفریقا تا آمریکای جنوبی شدت بیشتری دارد که از آن منطقه بعنوان «ناهنجاری جنوب آتلانتیک» یاد می شود. شدت کاهش میدان مغناطیسی این منطقه طی ۵۰ سال پیش افزایش یافته و گستره آن نیز از سمت غرب رشد کرده است.

میدان مغناطیسی زمین,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

آخرین پژوهش ها نشان می دهد طی ۵ سال قبل دومین مرکز کاهش شدت میدان مغناطیسی در جنوب غرب آفریقا بوجود آمده است. پژوهشگران معتقد هستند این امر نشان می دهد ناهنجاری ذکر شده به دو بخش جداگانه تقسیم شده است.

پژوهشگران پیش بینی می کنند کاهش شدت میدان مغناطیسی زمین به تغییر قطب های سیاره منجر می شود. در این فرآیند مکان قطب شمال و جنوب زمین عوض می شود. آخرین بار ۷۸۰ هزار سال پیش قطب شمال و جنوب زمین عوض شد.

از سوی دیگر کاهش شدت میدان مغناطیسی روی ماهواره و فضاپیماهای دیگری که در بالای منطقه گفته شده قرار دارند، نیز تأثیر منفی دارد و هم اینک بعضی از آن ها با اختلال در عملکرد رو به رو شده اند.

جمعی از پژوهشگران سازمان فضایی اروپا با بررسی اطلاعات خوشه ماهواره های Swarm به این کشف دست یافتند.

این ماهوارها بطور خاص برای شناسایی و اندازه‌گیری سیگنال های مغناطیسی مختلفی ساخته شده اند که میدان مغناطیسی زمین را تشکیل می دهند.

.

منتشر شده در سایت ایران رسانه iran-rasaneh.com

منبع: سایت سرپوش

ثبت ديدگاه


کالاهای زیر و سایر مایحتاجتان را از دیجی کالا با آسودگی بخرید: