«استفاده از عینک سه بعدی برای هدایت تجهیزات در مریخ»

صفحه اصلی/علم و فناوری/«استفاده از عینک سه بعدی برای هدایت تجهیزات در مریخ»


;کالاهای زیر و بسیاری موارد دیگر را از دیجی کالا بخرید و درب منزل تحویل بگیرید:«استفاده از عینک سه بعدی برای هدایت تجهیزات در مریخ»ایران رسانه:

عینک سه بعدی برای هدایت تجهیزات در مریخ,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
عینک مورد استفاده دانشمندان در منزل مثل عینک تماشای فیلم های سه بعدی و دارای دو عدسی قرمز و آبی است. استفاده از عینک اثرگذار بوده و به دانشمندان اجازه داده است تا به راهبری مریخ نورد بپردازند و عملیات حفاری یک قطعه سنگ در مریخ را انجام دهند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، دانشمندان ناسا برای هدایت و خلبانی مریخ نورد کنجکاوی که اینک در سیاره سرخ در حال انجام مأموریت است از نوعی عینک سه بعدی استفاده می کنند؛ چون عینک های هوشمند آنها در حالت دوری کار و هدایت از خانه نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد.

تیم کنترل و هدایت مریخ نورد کنجکاوی که این روز ها به علت همه گیری ویروس کرونا (corona) و شیوع بیماری COVID- ۱۹ در خانه دورکاری انجام میدهند به جای استفاده از عینک های پیشرفته سه بعدی که برای هدایت مریخ نورد بکار میرود نوعی راهکار خلاقانه و کاربردی را مورد استفاده قرار داده اند.

عینک مورد استفاده دانشمندان در خانه مانند عینک تماشای فیلم های سه بعدی و دارای دو عدسی قرمز و آبی است. استفاده از عینک اثرگذار بوده و به دانشمندان اجازه داده است تا به راهبری مریخ نورد بپردازند و عملیات حفاری یک قطعه سنگ در سیاره مریخ را انجام دهند.

از اواسط ماه مارس و بعد از مثبت شدن آزمایش ویروس کرونای چند نفر از کارکنان ناسا، حدود ۱۷ هزار کارمند و پژوهشگر ناسا به صورت دورکاری به انجام وظایف خود می پردازند.

دانشمندان تیم هدایت مریخ نورد کنجکاوی برای مشاهده مناظر اطراف مریخ نورد و دستیابی به بازوی رباتیک مریخ نورد از عینک های ۳ بعدی ویژه ای استفاده می کنند، این عینک ها بطور اتوماتیک تصویر سه بعدی در اختیار کاربر قرار می دهد.

عینک سه بعدی برای هدایت تجهیزات در مریخ,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

مشکل دانشمندان برای استفاده از عینک های ویژه خود در خانه، نداشتن کارت گرافیک بسیار قدرتمند بر روی سیستم های رایانه خانگی بود که برای رفع این مشکل از عینک ویژه تماشای فیلم های سه بعدی کمک گرفتند.

مریخ نورد کنجکاوی حالا در فاصله ۱۲۵ میلیون مایلی از زمین برسطح مریخ (Mars) قرار دارد. نمونه سنگ و خاک حفاری شده توسط مریخ نورد کنجکاوی قرار است در محفظه ای ویژه نگهداری شود تا در سال های آتی با پیشرفت فناوری ها نمونه ها برای مطالعه دانشمندان به زمین باز گردد.

دانشمندان ناسا برای توانایی هدایت مریخ نورد بعضی از تجهیزات هدایت و کنترل را به منزل برده اند تا بتوانند کنترل مریخ نورد و داده های دریافتی از آنرا در اختیار داشته باشند.

انجام برنامه نویسی برای اجرای یک دستورالعمل حرکتی یا عکاسی توسط مریخ نورد به تلاش بیش از ۲۰ متخصص برنامه نویسی نیاز دارد که همراه تیم خود کد های برنامه را طراحی و اجرا کنند.

عینک سه بعدی برای هدایت تجهیزات در مریخ,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

استفاده از عینک ویژه تماشای فیلم های سه بعدی برای کنترل وهدایت تجهیزات در سیاره سرخ///دانشمندان ناسا با عینک تماشای فیلم های سه بعدی به هدایت مریخ نورد پرداختند///عینک سه بعدی این بار برای هدایت مریخ نورد فضایی به جای تماشای فیلم های سه بعدی استفاده شد

مریخ نورد کنجکاوی از سال ۲۰۱۲ برسطح سیاره مریخ فرود آمده و از آن هنگام به مطالعه و حرکت برسطح سیاره مریخ می پردازد.

این مریخ نورد در جریان مأموریت خود موفق به کشف عنصر متان شده است که به گفته دانشمندان عنصری حیاتی برای اثبات وجود حیات فرازمینی در سیاره سرخ است.

هزینه ساخت مریخ نورد کنجکاوی حدود ۲ و نیم میلیارد دلار در زمان ساخت بوده است و بعد از فرود بر سطح مریخ تا کنون حدود ۱۸ کیلومتر بر سطح سیاره مریخ حرکت کرده است.

وزن کلی مریخ نورد با احتساب تجهیزات علمی همراه خود حدود ۸۹۹ کیلوگرم است و از یک منبع سوخت پلوتونیوم برای فعال ماندن خود استفاده می کند.

مریخ نورد کنجکاوی اول برای ماموریتی ۲ ساله به سیاره مریخ ارسال گردید تا به جمع آوری اطلاعاتی در مورد امکان پشتیبانی سیاره سرخ از حیات بپردازد و عنصری، مانند آب را در آن جستجو کند.

بررسی خصوصیت های آب و هوایی وزمین شناسی سیاره مریخ من جمله دیگر هدف های مریخ نورد کنجکاوی بوده است. مریخ نورد کنجکاوی سنگ ها برسطح سیاره مریخ را مورد مطالعه قرار می دهد و عنصرهایی، چون گاز ها و مواد شیمیایی آنرا شناسایی و اندازه گیری می کند.

عینک سه بعدی برای هدایت تجهیزات در مریخ,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

دانشمندان ناسا برای جلوگیری از انتقال آلودگی از یک نمونه به نمونه دیگر جمع آوری شده توسط مریخ نورد کنجکاوی، توجه ویژه ای به مته حفاری و بازوی رباتیک مریخ نورد دارند تا آلودگی بین نمونه ها منتشر نشود.

برای جلوگیری از انتقال آلودگی مریخ نورد مجهز توسط به نام APXS، طیف سنج اشعه ایکس است که برای اندازه گیری عنصر های شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از جمع آوری هرنمونه کارشناسان بزار APXS را در موقعیت خود حرکت میدهند تا هرگونه آلودگی، مانند شن و ماسه یا ذره های گرد و غبار (Dust) از سطح آن جدا شود و به این ترتیب نمونه آتی دچار آلودگی نشود.

.

منتشر شده در سایت ایران رسانه iran-rasaneh.com

منبع: سایت سرپوش

ثبت ديدگاه


کالاهای زیر و سایر مایحتاجتان را از دیجی کالا با آسودگی بخرید: